Loyaltyclub - Programy lojalnościowe

Dlaczego programy lojalnościowe w Polsce są takie popularne?

20 stycznia, 2020

Pragnąc się rozwijać i generować zyski każda firma potrzebuje nieustannego dopływu nowych klientów. Oczywiście jednorazowe zdobycie klienta może okazać się niewystarczające na dłuższą metę i dlatego też należy się skupić na utrzymaniu z nim stałych relacji. Za sprawą dynamicznych technologii i metod marketingowych jest to coraz łatwiejsze. Jednym z bardziej efektywnych rozwiązań tego typu są programy lojalnościowe. W Polsce takie działania marketingowe mogą przybierać różną postać. Coraz częściej jednak tradycyjne, plastikowe karty lojalnościowe są wypierane przez aplikacje mobilne. Warto więc nieco bliżej przyjrzeć się innowacyjnym programom lojalnościowym i przekonać, dlaczego są one tak popularne.

Z jakiego powodu aplikacje mobilne wypierają tradycyjne karty lojalnościowe?

Programy lojalnościowe w Polsce są jednym z lepszych rozwiązań o charakterze marketingowym, jakie są w stanie na dłużej zatrzymać klienta. Dotąd niezwykle silną pozycję miały programy lojalnościowe opierające się o karty plastikowe. Jednak rozwój technologii sprawił, że znacznie lepsze w tej kwestii są aplikacje pozwalające na skanowanie i gromadzenie takowych kart. Działają one na podobnej zasadzie jak wirtualne portfele bądź aplikacje bankowe. Kolejnym plusem tego rodzaju rozwiązań, jakie podnosi lojalność konsumenta, jest o wiele większa możliwość komunikacyjna. Ten fakt ma niemały wpływ na przywiązanie do marki. Trudno bowiem o tak silną interakcję w przypadku plastikowej karty. Nie da się przy jej udziale skutecznie poinformować o tym, że pojawiły się nowe rabaty, promocje czy też o możliwości odbioru nagrody. Aplikacja mobilna dodatkowo potrafi złożyć życzenia z okazji urodzin bądź wysłać inny dowolny komunikat. Co więcej, ta forma korzystania z innowacyjnych programów lojalnościowych gwarantuje stały i komfortowy dostęp do naszego konta oraz pełnej historii zakupowej. I na koniec najważniejsza kwestia - aplikacje mobilne to najlepsza siła napędowa w kwestii zaangażowania uczestników danego programu lojalnościowego w Polsce. Aparat, dostęp do zdjęć, geolokalizacja lub powiadomienia push – to wszystko, będąc częścią nowoczesnych telefonów, daje nieograniczone opcje kreacji scenariuszy zachowań, za jakie konsument może być nagradzany.

Mając na uwadze przedstawione fakty śmiało, można pokusić się o tezę, że plastikowe karty w przyszłości zostaną na dobre zastąpione przez aplikacje mobilne. Programy lojalnościowe w takiej formie mają przed sobą przyszłość. Wynika to zresztą nie tylko z walorów samych aplikacji, lecz również za sprawą ewolucji samych programów lojalnościowych. Zatem aplikacje i ich społecznościowy charakter tylko nasilają ten trend.

Innowacyjne programy lojalnościowe, czyli jakie?

Jeszcze kilka lat temu za nowatorskie podejście do klienta uważano możliwość gromadzenia punktów za zakupy i wymianę ich na rabaty, nagrody czy dodatkowe, darmowe usługi. Dzisiaj, w świecie, w którym rządzą media społecznościowe, to zdecydowanie za mało. Coraz częściej trudno uznać za innowacyjne programy lojalnościowe te, z którymi mamy styczność na co dzień. Praktycznie każdy większy sklep, drogeria czy punkt usługowy kusi specjalnymi okazjami, dedykowanymi klientom w określonych wypadkach. Taki stan rzeczy powoduje narastający przesyt. Serwowane programy lojalnościowe w Polsce muszą wyróżniać się czymś wyjątkowym, aby przykuć uwagę konsumentów na dłużej.

Obecnie innowacyjne programy lojalnościowe muszą być rozbudowane, opierające się na różnych środkach komunikacji, jak poczta internetowa czy powiadomienia SMS. Warto stawiać na złożoną formę, składającą się zarówno z platformy dostępnej online, jak i aplikacji mobilnej. Ważna jest przejrzystość zasad członkostwa, przyjemny w użytkowaniu interfejs i coś, co będzie wyróżnikiem, dającym prawo do nazywania koncepcji innowacyjnym programem lojalnościowym. Wszystko to jednak zawiedzie, jeśli systemowi zabraknie pomysłu, przewodniej idei i czegoś niepowtarzalnego. Z tego powodu spora część programów lojalnościowych zaczyna skupiać się w głównej mierze na emocjach i uczuciach, a nie na samych produktach.

Programy lojalnościowe w Polsce

Na naszym rodzimym rynku doskonale widać, jak radzą sobie programy lojalnościowe w Polsce i które z oferowanych koncepcji cieszą się największym powodzeniem. Dobrze przygotowany, innowacyjny program lojalnościowy, będzie zapewniał korzyści obu stronom – dla marki będzie to idealny sposób na pozyskiwanie i utrzymywanie przy sobie klientów, dla tych drugich zaś uczestnictwo w programie będzie się wiązać z konkretnymi bonifikatami. Najpopularniejsze programy lojalnościowe w Polsce opierają się głównie na zbieraniu punktów wymienialnych na nagrody i rabaty. Coraz częściej jednak uwidacznia się trend stawiający na zdobywanie kolejnych szczebli w klienckiej lojalności. Powitalne prezenty zachęcają do przystąpienia do akcji, natomiast osiągnięcie każdego kolejnego etapu związane jest z przyznawaniem coraz lepszych nagród – aż do uzyskania statusu „VIP”. To o tych ostatnich klientów marka dba najbardziej – są oni najcenniejsi. Na podobnej zasadzie przygotowywane są programy lojalnościowe w Polsce dla grup biznesowych. Tutaj jednak liczy się właściwe wyważenie korzyści płynących ze współpracy dla jednej i drugiej strony.