Loyaltyclub - Programy lojalnościowe

Dlaczego segmentacja klientów jest ważna przy tworzeniu programu lojalnościowego?

02 sierpnia, 2023

Kluczem do osiągnięcia sukcesu w sprzedaży jest umiejętność dopasowania produktów do określonej grupy konsumentów oraz ich potrzeb. Według statystyk nawet 75% osób korzystających na co dzień z programów lojalnościowych sugeruje się podczas zakupów propozycjami podsuwanymi przez spersonalizowane aplikacje. Jak w takim razie działa segmentacja klientów i w jaki sposób przekłada się na ich lojalność, ale i realne zyski marki?

Segmentacja klientów – co to jest?

Kwestię przydatności segmentacji klientów w biznesie i tworzeniu programów lojalnościowych warto zacząć od wyjaśnienia podstawowej sprawy, czyli jej definicji. Czym jest segmentacja klientów? W najprostszych słowach to podział wszystkich osób zainteresowanych marką czy sklepem na podgrupy o wspólnym mianowniku. Podziału można dokonywać ze względu na różne kryteria, m.in. wiek, pochodzenie, płeć, wykształcenie, ale również ze względu na nawyki zakupowe czy inne dane, mające wspomóc pracę marketingu i zwiększenie sprzedaży. Jeśli już wiemy, co to jest segmentacja klientów, bardzo łatwo przełożyć ją na listę korzyści płynących z wykorzystania zebranych w ten sposób informacji do rozwoju firmy.

Segmentacja klientów w programie lojalnościowym

Współcześnie programy lojalnościowe oferowane są praktycznie przez każdą markę, sklep czy punkt usługowy. Przyczyniło się do tego nie tylko ogromne zainteresowanie konsumentów tego rodzaju programami, ale również postęp technologiczny. Plastikowe karty i naklejki zostały zastąpione wygodnymi aplikacjami z przypomnieniami i powiadomieniami push, atrakcyjnymi od strony wizualnej oraz oczywiście od strony finansowej. Zamiast dużych nagród, w oczekiwaniu na które kiedyś trzeba było się uzbroić w cierpliwość oraz wykonać szereg zadań, dzisiaj klienci wolą mniejsze, ale natychmiastowe nagrody za swoją lojalność – kupony rabatowe czy promocje dedykowane tylko im. W ten sposób segmentacja klientów w programie lojalnościowym doskonale nadaje się do szybkiego i prostego pozyskiwania kluczowych danych marketingowych, udostępnianych przez samych zainteresowanych.

Segmentacja klientów – co daje firmowemu marketingowi?

W każdej firmie program lojalnościowy, prowadzony w oparciu o rzetelnie opracowaną segmentację klientów, jest doskonałym źródłem informacji oraz kompasem dla kolejnych działań i akcji. To również miarodajny wskaźnik tego, jak dana akcja sprawdza się w praktyce, jaki jest jej odbiór, zasięg, czy przynosi zakładane zyski, czy może wymaga modyfikacji. Dzięki segmentacji klientów można pozyskać takie dane jak historia zakupów, a więc najczęściej wybierane produkty oraz nawyki zakupowe, przyzwyczajenia oraz częstotliwość sięgania po określone towary czy usługi. To z kolei pozwala znacznie lepiej przygotować się do kolejnych akcji promocyjnych i lepiej trafić w gusta konkretnych grup docelowych. Co więcej, przekłada się to również na większe zaangażowanie klientów i ich częstsze uczestnictwo w przygotowywanych kampaniach oraz promocjach. Dobrze przygotowany program lojalnościowy jest więc w tym wypadku kluczem i jednocześnie narzędziem do opracowania dobrej strategii marketingowej.

Jakie informacje niezbędne do segmentacji klientów można pozyskać z programów lojalnościowych?

Dla współczesnych konsumentów liczy się przede wszystkim mobilność, dlatego to aplikacje na telefon cieszą się największym zainteresowaniem – karta lub kod umieszczone w nim są zawsze przy konsumencie i ani na chwilę nie pozwalają zapomnieć o interesujących promocjach. Aplikacja pozwala zebrać szereg różnorodnych, niezbędnych danych, jak np. tych związanych z zakupowymi zwyczajami – ilością i wartością nabywanych towarów, częstotliwością pojawiania się w sklepie i innych. Poza nimi segmentacja danych w programie lojalnościowym pozwala pozyskać też podstawowe informacje osobowe i demograficzne. Jeśli z kolei Twój program lojalnościowy zakłada loterie, konkursy czy quizy, możesz zyskać kolejne, cenne źródło materiałów, które konsument przekaże z własnej woli.

Jak segmentacja klientów przekłada się na sprzedaż?

Mając wspomniane powyżej dane, będziesz mógł doskonale wpasować się w oczekiwania swoich klientów, szczególnie te dotyczące samej oferty czy konkretnych akcji promocyjnych. To też niezbędne ogniwo przy tworzeniu każdej kampanii marketingowo-sprzedażowej w Twojej firmie, która ma okazać się skuteczna i przekładać się na realne zyski, utrzymanie stałych i pozyskanie nowych klientów. Jednocześnie segmentacja klientów pozwala na lepsze dostosowanie np. sklepowej infrastruktury do aktualnych potrzeb użytkowników, a tym samym zwiększenie sympatii konsumentów do danego miejsca. Co więcej, segmentacja zakłada również personalizowanie nie tylko samych ofert, ale często także i nagród – jeśli klient sam może podjąć decyzję, jaką chce otrzymać niespodziankę z ulubionej kategorii, zawsze będzie lepiej nastawiony do takiej marki.