Loyaltyclub - Programy lojalnościowe

System poleceń w programie lojalnościowym - czy warto?

14 grudnia, 2022

Obecne zachowania konsumenckie uległy zmianom. Współczesny konsument jest trudny do uchwycenia przez markę. Stanowi wyzwanie. Lubi swobodę, niezależność podejmowania decyzji, ma ograniczone zaufanie do prowadzonego przez firmy marketingu, a także wie, czego oczekuje po usłudze czy produkcie. Jest bardziej świadomy. Klienci coraz chętniej ufają więc rekomendacjom i poleceniom, a jednocześnie coraz trudniej przekonać ich do zakupu używając tradycyjnego, perswazyjnego komunikatu reklamowego. To właśnie dlatego marketing referencyjny jest obecnie jednym z najskuteczniejszych narzędzi, które możesz wykorzystać do pozyskiwania nowych i zatrzymania starych klientów. Marketing referencyjny dla konsumentów najczęściej występuje jako element składowy programów lojalnościowych lub w postaci dedykowanego programu poleceń. Niezależnie od tego, na co się zdecydujesz, warto wiedzieć, czym jest marketing referencyjny, a także, jak go wdrożyć i co najważniejsze, jakie korzyści może przynieść firmie.

Co kryje się pod hasłem marketing referencyjny?

W dzisiejszych czasach liczba usług, produktów i marek obecnych na rynku jest znacznie większa, niż było to jeszcze kilka lat temu, przez co wybór najlepszej opcji staje się coraz bardziej skomplikowany i wymaga przeprowadzenia dokładnego researchu. Współcześni konsumenci stają się coraz bardziej świadomi tego, czego chcą i poszukują sprawdzonych produktów lub usług, które cieszą się dobrą opinią. Rekomendacje towarzyszą biznesowi od zawsze i to w każdej sferze. Są one jedną z najsilniejszych i najskuteczniejszych form reklamy, a przy tym stanowią tanie źródło pozyskania nowych klientów. Jedna pozytywna opinia zadowolonego klienta, może przysporzyć firmie dziesiątki zamówień. Według badania Global Trust in Advertising i Siebel MultiChannel Services szansa na sprzedaż klientowi, któremu produkty lub usługi firmy zostały zarekomendowane, jest o 400% wyższa, niż gdyby ten sam klient dotarł do firmy wyłącznie dzięki standardowym przekazom reklamowym. Co więcej, aż 83% zadowolonych klientów chętnie poleca produkt lub usługę swoim znajomym. Robią to znacznie częściej, kiedy wiedzą, że czeka ich za to jakiś benefit. Firma powinna wiedzieć, że takiego klienta należy nagrodzić, za rekomendacje. W jaki sposób? I właśnie w tym miejscu wkracza marketing referencyjny i program poleceń. Prosto ujmując, marketing referencyjny polega na motywowaniu klientów do rekomendowania swoim znajomym lub bliskim produktów, lub usług oferowanych przez daną markę w zamian za określone benefity. Liczba ciekawych rozwiązań lojalnościowych bardzo szybko się zwiększa. Niektóre marki rozwijają swoje autorskie programy, inne decydują się skorzystać z pomysłów doświadczonych partnerów w tej dziedzinie lub powszechnie znanych. Mogą one być przeróżne: darmowe prezenty, bezpłatne wysyłki, zbierane punkty później wymieniane na nagrody czy kody rabatowe.

Program poleceń to korzyści dla Twojej firmy

Program poleceń bazujący na marketingu referencyjnym pomoże zwiększyć zasięg dotarcia Twoich produktów lub usług do potencjalnych odbiorców, wzmocnić działania marketingowo-sprzedażowe przy minimalnych nakładach środków finansowych i pozyskać dla Twojej marki wielu nowych klientów. Warto więc pomyśleć, aby wprowadzić tego typu system poleceń również w Twojej firmie. Program poleceń, który zostanie dobrze zaprojektowany i wdrożony, zwiększy również lojalność dotychczasowych klientów i wykreuje tak zwanych ambasadorów marki. W obecnych czasach rzetelna opinia osoby, której ufamy, jest na wagę złota. Taki ambasador ma ogromny wpływ na zachowania konsumenckie osób, które uznają go za godnego zaufania. Badanie przeprowadzone przez Wharton School of Business wskazuje, że poleceni klienci są średnio od 16% do 24% bardziej lojalni. Wprowadzenie dobrego programu poleceń może więc mieć ogromne korzyści finansowe dla Twojej firmy. Jednak wśród tych najważniejszych zalet należy wspomnieć o podtrzymywaniu pozytywnych relacji ze stałymi klientami, a także dotarciu do nowych odbiorców. Dzięki Tobie klient zaoszczędzi, a przy okazji zmotywujesz go do częstszego kontaktu z marką. System poleceń zoptymalizuje także budżet reklamowy Twojej firmy.

Stwórz coś więcej niż sklep, dzięki programowi poleceń

W dzisiejszych czasach prowadzenie firmy to nie tylko sprzedaż towarów czy usług. Świadomy klient oczekuje wartości dodanej. Możesz np. przy użyciu prowadzonego programu lojalnościowego stworzyć właśnie coś więcej niż tylko sklep. Coś w rodzaju lojalnej i zaangażowanej społeczności, która po pewnym czasie stanie się wręcz wyróżnikiem tego, co sprzedajesz i jak sprzedajesz. Twoi klienci, staną się stałymi konsumentami, a także będą polecać Twoje produkty czy usługi innym. Tak zwana „poczta pantoflowa” to najlepsza forma reklamy. Dając swoim klientom opcję udziału w programie lojalnościowym, dajesz im też poczucie, że są dla Ciebie wyjątkowi i Twój sklep jest właśnie dla nich. Decydując się na program poleceń, nie od razu zauważysz zysk, ale w końcu to zaprocentuje. Warto być cierpliwym, a to popłaci.

Jak zachęcić klienta do dołączenia do naszego programu poleceń?

Podstawą programu lojalnościowego jest zarejestrowanie się użytkownika. W ten sposób anonimowy gość w Twoim sklepie przemienia się w osobę, o której możesz się dowiedzieć więcej i z którą możesz nawiązać bezpośredni kontakt. Trzeba jednak zachęcić konsumenta do tego. Najlepiej, na wstępie nagradzaj za założenie konta w Twoim sklepie. Może to być kod rabatowy na pierwsze zakupy. Dobrze się jednak wyróżnić - dlaczego klient ma wybrać właśnie Twój program lojalnościowy, a nie konkurencji? Rozwiązaniem może być stworzenie niepowtarzalnego systemu poleceń. Jak to zrobić? Nadaj mu unikalną nazwę, zapewnij wyjątkowe nagrody i postaw na kreatywność. Równocześnie pamiętaj, by program wpisywał się w markę i nieodzownie kojarzył się z Twoim sklepem.

Jak wdrożyć i obsługiwać program poleceń w Twojej firmie?

Wdrożenie programu poleceń jest stosunkowo proste, zwłaszcza gdy Twoja marka posiada już własny program lojalnościowy. Przed wprowadzeniem w życie programu poleceń istotne jest zastanowienie się, jak najskuteczniej zmotywować i zachęcić klientów do wzięcia udziału w programie. Warto wtedy zorganizować burzę mózgów ze sztabem marketingowym. Konieczne jest dokładne sprecyzowanie zasad działania programu i określenie, jak będziemy monitorować skuteczność programu. Warto oprzeć zasady funkcjonowania programu poleceń na popularnym modelu grywalizacji. Jest on skuteczny w motywowaniu klientów do wykonywania pożądanych przez nas akcji. Zamień program poleceń w grę, a zobaczysz, jak świetne efekty uda Ci się uzyskać! Kto nie lubi przecież dobrej zabawy, a jeśli jeszcze przy tym może coś zyskać, sukces jest niemal gwarantowany. Nie należy również zapominać, że do obsługi programu referencyjnego potrzebne jest odpowiednie narzędzie, które ułatwi zaprojektowanie i usystematyzowanie, a także jego bieżącą obsługę. Wszystko to zrobisz z naszym systemem Loyalty Club, który oferuje rozbudowane funkcje pozwalające tworzyć i obsługiwać skuteczne programy lojalnościowe i programy poleceń.